Modul č. 3

/7

Module 3: Collective/individual impacts on stakeholders Final Assessment - Before The Module

1 / 7

Which category you fall in?

2 / 7

The stakeholders are individuals and organizations who are actively involved in the project, or whose interests may be positively or negatively affected as a result of project execution or successful project completion.

3 / 7

Involving stakeholder in the strategic planning process helps the organization to successfully move towards a better implementation and sustainability of their mission.

4 / 7

The social effects that the project produces have no relation to the aims and mission of the organization.

5 / 7

Measuring the project impact on organization level can help create systemic, sustainable change and it also drives value creation for an organization.

6 / 7

A theory of change is a method that explains how a given intervention, or set of interventions, is expected to lead to specific development change, drawing on a causal analysis based on available evidence.

7 / 7

Choose the correct sequence of analysis:

Your score is

0%

Index nabídky a legenda

Sekce 1 Individuální a kolektivní dopad na zúčastněné strany https://docs.google.com/presentation/d/1bPB5Fv1EhityjLTxZnSNOGuZ5H3DJF7a/edit#slide=id.p25

Sekce 2 Dopad na úrovni organizace

https://docs.google.com/presentation/d/1bPB5Fv1EhityjLTxZnSNOGuZ5H3DJF7a/edit#slide=id.p31

Sekce 3 Teorie změny

https://docs.google.com/presentation/d/1bPB5Fv1EhityjLTxZnSNOGuZ5H3DJF7a/edit#slide=id.p34

Modul 3 Oddíl 1 Kolektivní/individuální dopady na zúčastněné strany Úvodní posouzení

1. Přehled oddíl 1

Název: Formát: on-line

Doba trvání: 60min

Specifika: Žáci budou používat své chytré telefony, tablety, PC, Google Jamboard nebo tužku a samolepicí poznámky.

  • Jaký je dopad na individuální a kolektivní úrovni;

 

  • Proč monitorování a hodnocení dopadu

 

  • Klastry, které je třeba zvážit z hlediska dopadu na individuální a kolektivní úrovni .

Na konci modulu bude mít student ucelený přehled o tom, jak analyzovat kontext zúčastněných stran a jejich potřeby před realizací projektu, v jejím průběhu a po ní na individuální i kolektivní úrovni.




Během konkrétního modulu školitel podrobně představí daný modul. Počínaje obecným přehledem provede školitel účastníky konkrétními kroky, jejichž cílem je naučit se prvky užitečné pro pochopení toho, co jsou zainteresované strany, význam analýzy kontextu, jak naslouchat jejich potřebám ve třech různých časových fázích: před realizací projektu, během ní a po ní.

2. Úvodní oddíl 1

Prostřednictvím modulu budou účastníci schopni vyhodnotit proměnné dopadu projektů na individuální i kolektivní úrovni. Toto hodnocení dopadu je nezbytné pro pochopení skutečného dopadu jak ve fázi psaní a navrhování projektů, tak ve fázi realizace plánovaných aktivit. Musí odpovídat potřebám cílových skupin projektu a musí jim umožnit využívat jeho výsledků.

4. Jaký je dopad na zúčastněné strany

Dopad zainteresovaných stran jsou myšlenky, přesvědčení, potřeby, zpětná vazba atd., které sdělují osoby definované jako zainteresované strany pro danou oblast dopadu, určenou realizací projektů.

Cílovými příjemci intervence jsou v zásadě subjekty ze sociálního sektoru. Obecně je však zainteresovanou stranou každý jednotlivec nebo subjekt, který může být ovlivněn (pozitivně nebo negativně) činnostmi prováděnými organizací. Úspěch iniciativy zaměřené na dopad je téměř vždy vázán na to, do jaké míry ti, kdo iniciativu navrhují a realizují, berou v úvahu perspektivu klíčových zúčastněných stran, zejména těch příjemců, kteří jsou důvodem iniciativy.

5. Dopad na individuální a kolektivní úrovni

Je důležité zdůraznit, že dopad působí současně na individuální i kolektivní úrovni (ale také na úrovni organizace – viz oddíl 2). Tyto úrovně se do jisté míry překrývají, protože jednotlivci jsou součástí větší skupiny a vztahují se k ní. Jednotlivci mohou ovlivňovat skupinu a skupina může ovlivňovat organizaci.

 

Dopad na individuální úrovni 

Když mluvíme o dopadu na individuální úrovni, je důležité vzít v úvahu různé úrovně, které má projekt ovlivnit z hlediska měkkých výsledků. Během hlavní činnosti projektu musí být hodnotitel schopen určit, zda výsledky měly dopad na rozvoj a zlepšení dovedností a kompetencí těch, kteří se projektu zúčastnili, nebo na jejich pohodu, očekávání atd.

 

Dopad na kolektivní úrovni

Hodnocení kolektivního dopadu by mělo posoudit pokrok a dopad procesu změny jako celku. Tento proces zahrnuje kontext iniciativy, kvalitu a efektivitu struktury a fungování iniciativy, způsoby, jakými se mění systémy, které ovlivňují cílovou problematiku, a rozsah pokroku směrem ke konečnému cíli (cílům) iniciativy. 

6. Proč monitorování a hodnocení dopadu

Při řízení projektů je monitorování a hodnocení dopadu klíčovým prvkem úspěchu každého projektu. Dává totiž týmu možnost analyzovat výsledky a efekt projektu i jeho dopad na různých úrovních. Většina nevládních organizací se navíc často soustředí na měření dopadu každého projektu z hlediska skupiny příjemců a zapomíná na důležitý prvek – dopad každého projektu na provozní kapacitu organizace. Existují různé analytické nástroje, které by mohly být použity s cílem pomoci projektovým manažerům úspěšně vyhodnotit účinek jejich projektů (další informace viz Modul 4).

7. Klastry, které je třeba zvážit z hlediska dopadu na individuální a kolektivní úrovni

Rozhodněte se pro rámec: V průběhu přípravy projektu, před provedením intervence, analyzuje kontextové faktory, které mohou pozitivně nebo negativně ovlivnit dopad projektu;

 

Řízení rizik: Porozumění tomu, jak místní příjemci žijí, jaká je jejich kultura a s jakými obtížemi se každodenně setkávají, slouží nejen ke zlepšení návrhu programu, ale také k odhalení možných negativních vnějších vlivů, které by intervence mohla způsobit nebo zhoršit. 

 

Hodnocení dopadu: Pochopení toho, zda je vytvářen dopad, je téměř nemožné bez zvážení toho, co vám říkají zúčastněné strany. 

 

Budování vztahů: Dlouhodobé budování vztahů musí být zahrnuto do rozsahu projektu.

Cvičení Oddíl 1

Cvičení je simulací skutečných 5 kroků, které organizace provádějí při mapování svých zainteresovaných stran. Pomocí nástroje Google Jamboard nebo tužky a lepicích papírků si uživatelé mohou zkusit navrhnout matici analýzy identifikace zainteresovaných stran, jako je ukázka na následujících stránkách, a mít na paměti následujících 5 kroků: 

  1. V procesu identifikace se provádí brainstorming všech možných zainteresovaných stran;
  2. Po identifikaci zainteresovaných stran můžete stanovit priority podle úrovně jejich zájmu a vlivu na projekt;
  3. Po stanovení priorit zainteresovaných stran chcete lépe porozumět jejich pohledům a názorům na vaši organizaci a projekt;
  4. Poté se rozhodnete, jak nejlépe zapojit na základě toho, co jste se naučili z 1. Oddíl a předchozích kroků cvičení;

Jakmile začnete zapojovat zúčastněné strany a dozvíte se o nich více, budete chtít tento proces pravidelně opakovat.

1. Přehled 2. oddílu

 

Název: Sekce 2: Dopad na úrovni organizace

Formát: online

Doba trvání: 60min

Specifika: žáci budou používat své chytré telefony, tablety, PC.

Jaký je dopad na úrovni organizace;

  • Zjistit, jak důležité je měření dopadu pro organizace a zaměstnance a jak dopad ovlivňuje jejich práci a další zainteresované organizace zapojené do projektů;

 

  • Prvky pro analýzu dopadu na úrovni organizace;

Během konkrétního modulu školitel podpoří účastníky v tom, aby se naučili, jak je důležité měřit dopad pro organizace a zaměstnance, jak dopad ovlivňuje jejich práci a další zainteresované organizace zapojené do projektů;

2. Úvodní oddíl 2

Prostřednictvím modulu se účastníci dozvědí, jak je důležité měřit dopady pro organizace a zaměstnance a jak dopady ovlivňují jejich práci, ale také ostatní zúčastněné organizace zapojené do projektu. Toto měření dopadu je nezbytné pro pochopení skutečného dopadu jak ve fázi psaní a navrhování projektů, tak ve fázi realizace plánovaných aktivit. Musí odpovídat potřebám cílových skupin projektu a musí jim umožnit využívat jeho výsledků.
Úspěch iniciativy zaměřené na dopad je téměř vždy vázán na to, do jaké míry ti, kdo iniciativu navrhují a realizují, zohledňují pohled klíčových zúčastněných stran, zejména těch příjemců, kteří jsou důvodem iniciativy.

5. Dopad na úroveň organizace

Žijeme v sociálním světě, který utvářejí především organizace. Naše vazby na organizace a profese nám propůjčují nebo vytvářejí osobně důležitou identitu a často podněcují silně zakořeněné procesy identifikace s místy a týmy, kde pracujeme, a s projekty, na nichž pracujeme a kde je “závazek k poslání” důležitým podnětem.

Úroveň skupiny zahrnuje všechny skupiny v rámci organizace. Velikost skupin může být různá, od několika lidí, kteří spolupracují, až po velké skupiny s desítkami nebo stovkami členů. Jak jsme právě probrali v Oddíl 1, jednotlivci mohou ovlivňovat skupinu a skupina může ovlivňovat organizaci. A zároveň může skupina ovlivňovat jednotlivce a organizace může ovlivňovat skupinu. Představte si organizační chování jako velkou pavučinu nad každou organizací. Pavučina spojuje každou úroveň vlivu s oběma dalšími a vytváří mezi nimi cestu.

5. Prvky pro analýzu dopadu na úrovni organizace

Abychom pochopili význam měření dopadu pro organizace a zaměstnance a to, jak dopad ovlivňuje jejich práci, musíme vzít v úvahu následující prvky:

  • Udržitelnost konkrétní akce/projektu pro organizaci a zaměstnance;
  • Společenské dopady projektu ve vztahu k cílům a poslání organizace;
  • Jak může dopad zlepšit organizaci a zkušenosti, znalosti a kompetence zaměstnanců.

Cvičení Oddíl 2

Uživatelé si mohou zkusit odpovědět na následující otázky a naučit se vyhodnocovat dopad projektů na vlastní organizaci a zaměstnance. Po dokončení cvičení mohou uživatelé věnovat čas porovnání odpovědí s analýzou identifikace zainteresovaných stran, kterou dokončili v rámci 1. Oddíl. Cílem je zamyslet se nad celkovou analýzou procesu projektu a pochopit, zda identifikace zainteresovaných stran odpovídá poslání, odbornosti a zdrojům organizace.

  1. Jaké je poslání vaší organizace?
  2. Jaké jsou cíle vaší organizace?
  3. Jakého pokroku dosahuje vaše organizace při plnění svých cílů?
  4. Jaké zdroje jsou k dispozici pro zvýšení mé důvěry ve vaši práci?
  5. Čeho chcete dosáhnout?
  6. Jaké jsou vaše klíčové strategie, jak toho dosáhnout?
  7. Jaké jsou vaše organizační možnosti pro tuto činnost?
  8. Jak poznáte, že děláte pokroky?
  9. Co se vám zatím podařilo a co vás čeká dál?

1. Přehled oddílu 3

Název: Sekce 3: Teorie změny jako přístup k dobrému dopadu

Formát: online

Doba trvání: 60 min

Specifika: Žáci budou používat své chytré telefony, tablety, PC, Google Jamboard nebo tužku a samolepicí poznámky.

Zaměření na teorii změny: Co je to teorie změny a proč ji používat;



Vytvoření teorie změny;

Teorie změny jako vzorek pro tvorbu a hodnocení dopadu.

Během konkrétního modulu školitel seznámí účastníky s teorií změny jako příkladem přístupu užitečného pro pochopení a měření dopadu na zúčastněné strany.

2. Úvodní oddíl 3

Prostřednictvím teorie změny jako přístupu k dobrému dopadu modul ukazuje ukázku přijaté metody. Zejména Teorie změny jako vzorek pro tvorbu a hodnocení dopadu. Modul se také zaměřuje na to, co je Teorie změny a proč ji používat, a na její metodu: Zaměření, analýza změny; předpoklady a rizika, identifikace partnerů a klíčových aktérů.

6. Co je to teorie změny a proč ji používat;

Teorie změny je v podstatě komplexní popis a znázornění toho, jak a proč se očekává, že v určitém kontextu dojde k požadované změně. Zaměřuje se zejména na zmapování nebo “vyplnění” toho, co bylo popsáno jako “chybějící střed” mezi tím, co projekt nebo iniciativa změny dělá (její aktivity nebo intervence), a tím, jak tyto aktivity vedou k dosažení žádoucích cílů. Toho se dosahuje tak, že se nejprve identifikují žádoucí dlouhodobé cíle a poté se od nich zpětně odvíjí identifikace všech podmínek (výsledků), které musí být splněny (a jak spolu příčinně souvisejí), aby k cílům došlo. Všechny tyto podmínky jsou zmapovány v rámci výsledků.

Teorie změny poskytuje rámec pro učení v rámci programových cyklů i mezi nimi. Vyjádřením příčin rozvojového problému, explicitním vyjádřením předpokladů, jak má navrhovaná strategie přinést výsledky, a testováním těchto předpokladů na základě důkazů – včetně toho, co se osvědčilo nebo neosvědčilo v minulosti – pomáhá teorie změny zajistit zdravou logiku pro dosažení změny.

Když budete mít kompletní teorii změny, budete mít: jasnou a ověřitelnou hypotézu o tom, jak ke změně dojde, která vám nejen umožní nést odpovědnost za výsledky, ale také učiní vaše výsledky důvěryhodnějšími, protože se předpokládalo, že k nim dojde určitým způsobem.

6. Vytvoření teorie změny

Cílem procesu participativního plánování je vytvořit teorii změny, kterou zúčastněné strany považují za věrohodnou, proveditelnou a testovatelnou.

Přístup založený na teorii změny se snaží shromáždit důkladné testy souvislostí mezi aktivitami iniciativy a jejich očekávanými výsledky. Proto musí mít k dispozici přesvědčivá měřítka jak aktivit, tak výsledků a následně prostřednictvím kauzálních interferencí (předpokladů rizika) propojit změnu v jednom se změnou v druhém, a to opakovaně a kumulativně v raných, středních a pozdějších fázích iniciativy. V tomto přístupu je tedy proces přetvořen na činnosti a výsledky jsou rozšířeny tak, aby zahrnovaly výsledky, k nimž dochází v průběhu celého trvání iniciativy, nejen v dlouhodobém horizontu, a na více úrovních, nejen na úrovni jednotlivce. Některé z těchto činností se mohou týkat spíše vytváření podmínek nebo kapacit pro dosažení výsledků a jejich výsledky mohou být ukazateli připravenosti pokračovat v dalším souboru činností.

 

Další cvičení vám pomůže získat výchozí pohled na váš projekt ve vztahu ke kontextu, který chcete zlepšit.

Cvičení k oddílu 3

Pomocí nástěnky Google Jamboard nebo tužky a samolepicích poznámek se uživatelé mohou pokusit odpovědět na níže uvedený diagram:

To, co jste se naučili, si můžete vyzkoušet v interaktivním nástroji Youth Impact+.

Jak nástroj funguje?

Funkce nástroje s tvarem

Modul 3 Kolektivní/individuální dopady na zúčastněné strany Závěrečné hodnocení

Formulář Google Úvodní a závěrečné sebehodnocení (Oddíl 1)

Zainteresované strany jsou osoby a organizace, které se aktivně podílejí na projektu nebo jejichž zájmy mohou být pozitivně či negativně ovlivněny v důsledku realizace projektu nebo jeho úspěšného dokončení.

a) True; (True)
b) Nepravdivé;

Zapojení zainteresovaných stran do procesu strategického plánování pomáhá organizaci úspěšně směřovat k lepší realizaci a udržitelnosti jejího poslání.

a) True; (True)
b) Nepravdivé;

Sebehodnocení (oddíl 2)

Sociální dopady, které projekt vyvolává, nemají žádný vztah k cílům a poslání organizace.

a) Pravda;
b) False; (False)

Měření dopadu projektu na úrovni organizace může pomoci vytvořit systémovou, udržitelnou změnu a také podpořit tvorbu hodnoty pro organizaci.

a) True; (True)
b) Nepravdivé;

Sebehodnocení (oddíl 3)

Teorie změny je metoda, která vysvětluje, jak má daná intervence nebo soubor intervencí vést ke konkrétní změně ve vývoji, přičemž vychází z kauzální analýzy založené na dostupných důkazech.

a) True; (True)
b) Nepravdivé;

Zvolte správné pořadí analýzy:

a) Definujte problém; Definujte konečný cíl; Identifikujte předpoklady/rizika; Definujte výsledky a výstupy (dopad); Navrhněte činnosti;

b) Definujte problém; Definujte konečný cíl; Definujte výsledek a výstupní výsledky (dopad); Navrhněte činnosti; Určete předpoklady/rizika; (B)

c) Definujte konečný cíl; Definujte problém; Navrhněte činnosti; Určete předpoklady/rizika; Definujte výsledky a výstupy (dopad);

Modul 3 Odkazy

/7

Module 3: Collective/individual impacts on stakeholders Final Assessment - After The Module

1 / 7

Which category you fall in?

2 / 7

The stakeholders are individuals and organizations who are actively involved in the project, or whose interests may be positively or negatively affected as a result of project execution or successful project completion.

3 / 7

Involving stakeholder in the strategic planning process helps the organization to successfully move towards a better implementation and sustainability of their mission.

4 / 7

The social effects that the project produces have no relation to the aims and mission of the organization.

5 / 7

Measuring the project impact on organization level can help create systemic, sustainable change and it also drives value creation for an organization.

6 / 7

A theory of change is a method that explains how a given intervention, or set of interventions, is expected to lead to specific development change, drawing on a causal analysis based on available evidence.

7 / 7

Choose the correct sequence of analysis:

Your score is

0%

Scroll to Top